SSDچیست؟

SSDچیست؟
SSD

توضیح جامعی برای درایوهای حالت جامد

درایوهای ssd در حال حاضر نسبت به قبل سریع تر و ارزان تر هستند و این همان چیزی است که آن ها را بهترین می کند.

 

درایوهای حالت جامد یا SSD، یک شگفتی مدرن کامپیوتری است که باعث می شوند تا سیستم ها سریعتر بالا بیایند، بازی ها زودتر لود شوند و تجربه کار با وب یا هر کار دیگری با کامپیوتر بسیار بسیار سریعتر باشد.اگر هنوز همچنین درایوی را در کامپیوتر خود ندارید، قطعا چیز مهمی را از دست می دهید. درایوهای SSD، بسیار سریعتر از درایوهای سخت (hard drives) هستند.

اما یک درایو حالت جامد چیست؟

درایوهای حالت جامد، نسبت به درایوهای قدیمی (HDD) متفاوت عمل می کنند. به این صورت که درایوهای HDD از یک دیسک گردان برای دسترسی به داده استفاده می کنند، در صورتی که SSD داده ها را بر روی تراشه های حافظه فلش ذخیره می کند، بسیار شبیه به یک گوشی هوشمند، درایو USB و یا یک تبلت نازک.

تمامی آن تراشه های حافظه در زمان واحد قابل دسترسی هستند که باعث می شود تا کار برای دسترسی به داده ها با سرعت بالا امکان پذیر باشد. زیرا این نوع درایو دیگر لزومی به صبر کردن برای هیچ نوع صفحه ای ندارد تا بگردد و به نقطه ذخیره شده داده برسد.

در واقع این نبود قسمت حرکتی است که آن را حالت جامد می کند.

به همین دلیل است که درایوهای SSD به طرز متفاوت تری نیز ساخته می شوند و در شکل ها و سایزهای متنوعی در دسترس هستند. اگرچه، ساخت آن ها گران تر است و با این که قیمتشان پایین تر می آید، اما هنوز در سال 2020 دو برابر یک درایو قدیمی با سایز برابر می ارزند، مخصوصا سریعترین و بزرگ ترین آن ها.

درایو SSD

امروزه درایوهای SSD بسیار متداول شده اند، از کامپیوترهای مخصوص بازی گرفته تا لپ تاپ ها، و این دلیل خوبی دارد. این نوع درایوها در مقابل درایوهای قدیمی و حافظه های فلش جاسازی شده یا embedded flash memory (eMMC) مزیت هایی دارند:

نبود قسمت حرکتی:   بزرگترین مشکل قسمت حرکت کننده در درایوهای سخت یا قدیمی این است که آن ها مهمترین قسمت آسیب پذیر هستند. بدین معنی که اگر هر کدام از این قسمت ها آسیب ببیند، کل درایو بدون مصرف می شود. ولی درایوهای SSD، با اینکه طول عمر خودشان را دارند اما به دلیل اینکه قسمت حرکتی برای آسیب دیدن و موتور درایوی برای خراب شدن ندارند، دوام بیشتری نیز دارند. و این همان چیزی است که آن ها را برای حمل و نقل و درایو جانبی عالی می کند.

  1. سرعت: درایوهای SSD در مقایسه با درایوهای HDD می توانند داده را با سرعتی باورنکردنی بخوانند و بنویسند و بلوک ها ی عظیم از داده را سریعتر جابه جا کنند. اما چیز مهمتر این است که سرعت دسترسی رندم آنها به جای میلی ثانیه، میکرو ثانیه است! به همین دلیل است که سیستم های مبتنی بر تکنولوژی SSD، بسیار سریع بالا می آیند، بازی ها سریع لود می شوند و چنین سیستمی بسیار پاسخ گوتر حس می شود.
  2. تحرک و پویایی: SSD ها در مقایسه با درایوهای قدیمی، بسیار کوچکتر و سبک تر هستند و این امکان را مهیا می کند تا لپتاپ های بسیار نازک امروزی، تبلت ها و سایر دستگاه های موبایل را به وسیله آن ها ساخت. نازکترین این نوع درایوها تنها چند میلیمتر پهنا و چند اینچ طول دارند که آن ها را برای کوچکترین و سریعترین دستگاه ها ایده آل می کند.
  3. احتمال خرابی پایین: پس از سال ها طراحی، SSD ها بسیار کمتر نسبت به HDD ها عملکرد اشتباه دارند و در ضمن سرعت بالای خود را در طول عمرشان حفظ می کنند. این به دلیل بهبود مواد بکاررفته و قابلیت هایی نظیر ECC: error-correcting code است که درایوهای SSD را در مسیر درست قرار می دهد.
  4. سایز و طراحی:  نسبت به این که چه تعداد تراشه دارند و این تراشه ها چگونه مرتب شده اند، درایوهای SSD می توانند شکل ها و سایزهای مختلفی داشته باشند. مثلا می توانند در یک کارت گرافیک جا شوند. تقریبا برای هر مناسبتی یک SSD وجود دارد و این آن ها را نسبت به فضاهای ذخیره سازی دیگر، همه کاره تر می کند.
  5. طول عمر بالاتر: تحقیقات نشان داده است که نه تنها SSD ها نسبت به HDD ها، بلکه نسبت به تخمین متخصصان نیز بیشتر عمر می کنند.
درایو SSD

 

انواع SSD ها:

  • SATA III
  • PCIe
  • 2
  • NVMe


ترجمه شده از سایت Digital Trends
https://www.digitaltrends.com/computing/what-is-an-ssd/?itm_medium=editors
بیشتر بخوانید: